Międzynarodowa Akademia Pokoju 2023

February 13, 2024

Międzynarodowa Akademia Pokoju 2023
Zaproszenie dla uczestników

Czy jesteś pasjonatem tworzenia świata, w którym konflikty są skutecznie zarządzane, a pokój jest ceniony? Czy wierzysz w siłę współpracy, wolontariatu i dialogu, które mogą przynieść pozytywne zmiany?
Jeśli tak, zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Akademii Pokoju, która zostanie zorganizowana w ramach projektu Erasmus+ "PAVE - Peace Awareness through Volunteering and Education" w Zagrzebiu (Chorwacja) w dniach 22-28 października, koncentrując się na zarządzaniu konfliktami i świadomości pokojowej.
Ta ekscytująca okazja jest skierowana do 60 młodych Europejczyków w wieku od 18 do 30 lat z Bośni, Chorwacji, Polski, Francji, Irlandii i Hiszpanii, aby dołączyli do nas w transformacyjnej podróży w kierunku budowania bardziej pokojowego i harmonijnego społeczeństwa.
Ta siedmiodniowa szkoła zapewni uczestnikom kompleksowe wprowadzenie do historii, przyczyn, a także społecznych, gospodarczych i kulturowych implikacji trzech obecnych lub przeszłych sytuacji konfliktowych: wojny Rosji z Ukrainą, konfliktu w Irlandii Północnej i wojny na Bałkanach.

O projekcie
Nasz projekt ma na celu wyposażenie młodych ludzi w umiejętności, wiedzę i narzędzia potrzebne do konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i promowania kultury pokoju w ich społecznościach. Poprzez interaktywne warsztaty, angażujące dyskusje i zajęcia praktyczne uczestnicy będą zgłębiać takie tematy, jak rozwiązywanie konfliktów, historia konfliktów w obszarze paneuropejskim, zrozumienie kulturowe i znaczenie budowania pokoju.
Wojna na Ukrainie stanowiła silne przypomnienie dla wszystkich państw europejskich o zasadniczej potrzebie powszechnej i głęboko zakorzenionej kultury pokoju. W świecie nękanym konfliktami i podziałami, znaczenie pokoju i rozwiązywania konfliktów nigdy nie było tak istotne. Inicjatywa PAVE podkreśla znaczenie zapobiegania konfliktom poprzez wolontariat i wzmocnienie pozycji młodzieży, mając na celu podkreślenie, że pokój nie może być traktowany jako coś oczywistego.
W ramach projektu PAVE w 2024 r. można również spodziewać się specjalistycznych szkoleń online i programów wolontariatu w Irlandii, Bośni, Chorwacji i Polsce. Po zakończeniu Międzynarodowej Akademii Pokoju możesz zdecydować, czy chcesz wziąć udział w innych planowanych działaniach PAVE w przyszłym roku.

Informacje o Międzynarodowej Akademii Pokoju


Data: 22.10.2023 - 28.10.2023
Miejsce: Zagrzeb (Chorwacja)
Akademia Pokoju jest bezpłatna, koszty podróży i zakwaterowania zostaną pokryte dla wszystkich uczestników.


Program:
Dzień 1: Przyjazd, zakwaterowanie, wieczór networkingowy
Dzień 2 - 6: Warsztaty, dyskusje, wizyty w terenie
Dzień 7: Wyjazd
Ogólne tematy warsztatów:
Odkrywanie konfliktu w Irlandii Północnej i inicjatyw na rzecz budowania pokoju dla młodych ludzi.
Konflikt rosyjsko-ukraiński i jego konsekwencje dla ukraińskiej i polskiej młodzieży.
Wojna na Bałkanach i postrzeganie jej konsekwencji przez młodzież.
Kluczowe koncepcje i teorie związane z budowaniem pokoju, dialogiem międzykulturowym i pokojowymi dialogami, strategiami radzenia sobie, sposobem konstruowania stereotypów i ich dekonstrukcji itp.
Przełożenie SDG16 na poziom lokalny w Europie: wyzwania i perspektywy, narzędzia i strategie zrozumienia i przekształcania sytuacji konfliktowych.
Trening zastępowania agresji, godzenie konfliktów, organizowanie społeczności dla przyszłych liderów młodzieżowych, wolontariat w sytuacjach kryzysowych.

Dlaczego warto rozważyć udział?


Poszerz swoją wiedzę na temat krytycznych kwestii związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym i europejskim, współpracą międzynarodową i studiami nad pokojem.
Zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie zarządzania konfliktami, komunikacji i negocjacji.
Nawiązanie kontaktów z podobnie myślącymi osobami z różnych środowisk kulturowych.
Rozwinąć głębsze zrozumienie dynamiki obecnych i przeszłych konfliktów oraz ich rozwiązywania.

Przyczynianie się do wspierania kultury pokoju i zrozumienia w swojej społeczności.
Poszerz swoje horyzonty poprzez kontakt z różnymi perspektywami i doświadczeniami.

Czesne i wsparcie finansowe
Międzynarodowa Akademia Pokoju jest bezpłatna dla uczestników, koszty transportu i zakwaterowania, a także śniadania, obiady i kolacje będą pokrywane z budżetu projektu. Inne koszty związane z ubezpieczeniem, opłatami wizowymi muszą być pokryte przez uczestników.
Transport i zakwaterowanie
Transport zostanie zorganizowany przez zespół projektu PAVE po konsultacji z uczestnikiem. Osoba kontaktowa skontaktuje się z Tobą zaraz po ogłoszeniu wybranych uczestników.
Na potrzeby zakwaterowania uczestników wstępnie zarezerwowaliśmy pokoje dwuosobowe w hotelu Laguna w Zagrzebiu od 22.10.2023 do 28.10.2023. Działania Międzynarodowej Akademii Pokoju będą odbywać się w hotelu lub w jego najbliższej okolicy.

Kluczowe szczegóły


01/10/2023: Termin składania wniosków online.
03/10/2023: Ogłoszenie wybranych uczestników i przygotowanie podróży.
22/10/2023-28/10/2023: Międzynarodowa Akademia Pokoju w Zagrzebiu (Chorwacja)
Kwalifikowalność: Otwarte dla osób w wieku od 18 do 30 lat z Bośni, Chorwacji, Polski, Francji, Irlandii i Hiszpanii.
Język: Projekt będzie prowadzony w języku angielskim, więc dobra znajomość języka jest niezbędna.

Jak się zgłosić?


Jeśli jesteś entuzjastycznie nastawiony do zostania orędownikiem pokoju i rozwiązywania konfliktów, zachęcamy do zgłoszenia się poprzez wypełnienie kwestionariusza:
Rejestracja jest obowiązkowa i jest dostępna tutaj.
Po zakończeniu procesu selekcji wszyscy kandydaci otrzymają wiadomość. Niewybrani kandydaci zostaną umieszczeni na liście rezerwowej, z którą skontaktujemy się w przypadku, gdy któryś z wybranych uczestników odrzuci możliwość dołączenia do projektu.

Międzynarodowa Akademia Pokoju jest organizowana przez następujące konsorcjum partnerów z różnych krajów:
ALDA - Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej (Francja): Pavla Bednáriková; pavla@aldaintranet.org
Extremadura Agency for International Development Cooperation (Hiszpania): Patricia Muriel; patricia.muriel@gpex.es
Fundacja Merkury (Polska): Marta Sys; marta.sys@merkury.org.pl

Centrum Budowania Pokoju (Bośnia i Hercegowina): Vahidin Omanovic; unvocim@yahoo.com
Regionalna Fundacja Rozwoju Lokalnego Zamah (Chorwacja): Drago Vrucinić; pero@zamah.hr
Inishowen Development Partnership (Irlandia): Tracey McRory; tracey@inishowen.ie
W przypadku jakichkolwiek pytań lub dalszych informacji, prosimy o kontakt.

Z niecierpliwością czekamy na otrzymanie zgłoszeń i wspólne wyruszenie w tę transformacyjną podróż.